Mianem naturoterapii dookreśla się filozofię polegającą na przyjmowaniu stylu życia jak najbliższego naturze. Obejmuje się nią w zasadzie wszystko to, co pomaga w przywróceniu właściwego zdrowia w sposób naturalny. Naturoterapia ukierunkowana jest przede wszystkim na:
- zdiagnozowanie przyczyn niedomagania (rozpoznanie problemu zdrowotnego),
- przywrócenie równowagi (oczyszczenie organizmu z toksyn, nawodnienie, dostarczenie składników odżywczych itp.),
- pobudzenie naturalnych sił organizmu do samoleczenia.

Naturoterapia do filozofia polegająca ma przyjmowaniu stylu życia jak najbliższego naturze.
Czym różni się leczenie naturalne od leczenia farmakologicznego?
Zasadniczą różnicą pomiędzy naturoterapią, a leczeniem farmakologicznym jest rodzaj stosowanych środków leczniczych. Pierwsza z metod stawia na przyjazne organizmowi i najczęściej pozbawione jakichkolwiek skutków ubocznych, składniki naturalne. Natomiast druga z nich wykorzystuje w swej praktyce wytwory chemicznie.
Odmienne jest również samo podejście do problemu zdrowotnego – metody naturalne leczą przyczynowo. Objawy chorobowe traktowane się jako sygnał, że wewnętrzna równowaga organizmu została zaburzona. Medycyna konwencjonalna koncentruje się natomiast w zasadniczej mierze na samym wyeliminowaniu objawów. Czyni to wysoce prawdopodobnym to, iż dana choroba zostanie jedynie uśpiona i może powrócić w przyszłości w postaci przewlekłej.
Ponadto naturoterapia, w odróżnieniu od leczenia chemicznego, nie tylko diagnozuje całościowo, ale i uzdrawia holistyczne (kompleksowo). Dowodzi, iż organizm stanowi jedność, a poszczególne problemy zdrowotne nie istnieją w izolacji od reszty ciała.

Podejście naturoterapeutyczne nie neguje konwencjonalnych metod leczenia. Wręcz przeciwnie, jej celem jest doprowadzenie do integracji medycyny naturalnej i medycyny akademickiej.
Należy dodać, iż podejście naturoterapeutyczne nie neguje konwencjonalnych metod leczenia. Wręcz przeciwnie, jej celem jest doprowadzenie do integracji medycyny naturalnej i medycyny akademickiej. Każde z podejść ma zarówno swoje zalety, jak i swoje wady. Medycyna akademicka oraz przemysł farmaceutyczny dokonały ogromnego postępu i ratują życie milionom ludzi. W przypadkach ostrych świecą „wszystkimi kolorami tęczy” i zdecydowanie górują nad medycyną naturalną. Kiedy jednak pojawiają się choroby przewlekłe ich skuteczność jest niemal zerowa. I tutaj podejście naturoterapeutyczne dochodzi do głosu…
Naturoterapia a choroby przewlekłe
Choroby przewlekłe (chroniczne), charakteryzujące się długim czasem trwania i wolnym postępem chorobowym. Zaniedbane, prowadzą z czasem do nieodwracalnych zmian, permanentnie obniżających wydolność i sprawność organizmu. Na liście tego typu chorób wg WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) pojawiają się m.in. niewydolność serca, choroby nowotworowe, astma, owrzodzenia jelita grubego, osteoporoza, cukrzyca, otyłość itp.
i często przypisywane jest im miano „chorób cywilizacyjnych”.
Należy się zatem zastanowić, dlaczego chorujemy przewlekle? Najczęściej przywołuje się tutaj trzy podstawowe powody:
- Organizmowi, który jest chory przewlekle zabrakło jakiejś naturalnej substancji (np. właściwe tłuszcze, witaminy, minerały). Chorujemy, bo nie mamy substancji naturalnych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
- W organizmie pojawiają się substancje, których nie powinno być (pasożyty, patogenów dysbakterioza w jelitach, metale ciężkie).
- zachwiany stan emocji i energetyki człowieka, niemal w 100% zależności wpływa na powstawanie na powstawanie chorób przewlekłych.
Zgodnie z tym stanowiskiem, jeśli ktoś cierpi na chorobę przewlekłą i usuniemy z jego organizmu szeroko rozumiane toksyny oraz dostarczymy mu wszystko to, czego potrzebuje (w sensie fizycznym i psychicznym, emocjonalnym), to organizm doprowadzi się do procesu samoleczenia. Posiada bowiem wszystko to, co jest konieczne dla jego właściwego funkcjonowania. W związku z tym jeśli ktoś zapada na chorobę nowotworową, to nie dlatego, że zabrakło w jego organizmie środka chemio-terapeutycznego. W każdej sekundzie tworzymy komórki nowotworowe, jednak zdrowy organizm jest w stanie je zidentyfikować i skutecznie zniwelować.
Każda choroba jest uleczalna
Każda choroba jest uleczana, pod warunkiem, że znajdziemy przyczynę tej choroby. Nie ma bowiem chorób nieuleczalnych, niewystarczająca jest tylko wiedza. Błędem jest zatem myśleć, iż chorobę przewleką można wyleczyć substancjami dla człowieka nienaturalnymi. Podstawowym działaniem medycyny konwencjonalnej jest zarządzanie symptomem choroby, dlatego też nigdy nie wyleczono haszimoto, cukrzycy, miażdżycy, reumatoidalnego zapalenia stawów i in. Leczenie tych schorzeń opiera się na łagodzeniu symptomów, a nie na usuwaniu przyczyn.
Niekiedy wystarczy tylko odpowiednio nawodnić organizm, zakwasić żołądek, wyeliminować grzyby i pasożyty, wprowadzić probiotyk, czy dostarczyć odpowiednie składniki odżywcze (np. magnez, cynk, witaminę D3 i in.) oczyścić jelita ze złogów, wyeliminować stan zapalny (np. Witamina C liposomalna, inhalacje wodorem molekularnym, aby pobudzić organizm do samoleczenia.
